شیشه شگفت انگیز

شیشهماده ای شفاف، زیبا و چشم نواز است که رموز زیادی در خود پنهان دارد. در سال های بسیار گذشته از شیشه های تشکیل شده طبیعی به عنوان سلاحی تیز و ابزاری مفید استفاده می شد و ارزش زیادی داشت. اکنون شیشه به عنوان یکی از مرسوم ترین مواد ساختمانی برای ساخت ظروف مختلف آشپزخانه، پنجره ها، انواع مختلف اشیای  زینتی به کار برده می شود.
نقطه عطف در تاریخ تولید شیشه یک قرن قبل از میلاد مسیح بود که یکی از کارگران سوریه و فلسطین هنر دمیدن شیشه راپیدا  کردند. این اختراع کل صنعت تولید شیشه را تا حد زیادی تغییر داد و آن را به ماده ای کاربردی و با قیمت خوب تبدیل کرد. فتح یهود توسط رومی ها در 63 سال قبل از میلاد مسیح باعث شد این روش شیشه سازی در سرزمین های امپراتوری روم باستان و سرانجام کل اروپا و جهان زیاد شود. رومی ها آنقدر به استفاده از شیشه شوق زده بودند که نه تنها برای ساخت ظروف و جواهرات بلکه برای اهداف معماری نیز از آن استفاده می کردند.

 

شیشه با شن و ماسه

اکنون تولید شیشه نسبت به زمان کشف آن در مناطق باستانی مصر تغییر زیادی نکرده است. استفاده از شیشه امروزه به قدری عادی شده است که به راحتی می توان آن را برای همه جا به کار برد. در شیشه های بالکنی ، صفحه نمایش ها ، دیوار  ، آلاچیق  ، شیشه های بین کابینت ها و بسیاری از دستگاه هایی که هر روز با آن ها ارتباط داریم، شیشه جایگاهی دارد. اما با این همه استفاده، افرادی که از نحوه ساخت و مواد اولیه ساخت شیشه اطلاع دارند، عده بسیار کمی هستند و مابقی تنها مصرف کننده اند. برای تعریف شیشه باید گفت، شیشه شن و ماسه ای است که ذوب شده و در یک فرایند شیمیایی قرار می گیرد. شن و ماسه (که از سیلیس ، خاکستر سودا و آهک تشکیل شده است) تا دمای بالا گرم می شود و با دمیدن و یا قالب های پیش ساخته شکل داده می شود و سپس به آن اجازه می دهند که خنک شود. گرمای لازم برای تبدیل شن و ماسه به حالت مایع (در نهایت شیشه شدن) تقریباً به 1700 درجه سانتی گراد (3090 درجه فارنهایت) می رسد. شاید با این توصیفات این فرآیند ساده به نظر می رسد، اما به دقت زیادی احتیاج دارد؛ زیرا برای ایجاد ظرف شیشه ای باید دمای هوا را در هر نقطه از چرخه تولید به دقت حفظ کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 3 =